Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

Article etap 30 Koszalin - Dobrzyca
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

etap 30 Koszalin - Dobrzyca

Wednesday, 24 July 2013 14:03
Pomorska Droga św. Jakuba
  • Spod koszalińskiej katedry (0,0 km) idziemy ulicami Bolesława Krzywoustego, Biskupa Czesława Domina, Połtawską i dochodzimy do ul. Krakusa i Wandy.

W tym miejscu (0,6 km) Pomorska Droga Świętego Jakuba ponownie rozdziela się na nitkę północną prowadzącą przez Dobrzycę do Kołobrzegu oraz południową, również do Kołobrzegu, jednak przez Białogard i Karlino (’etap 30a, 31a i 31b).

zobacz na mapie

  • Skręcamy w prawo i idziemy do skrzyżowania z ul. Zwycięstwa, po czym kierujemy się w lewo i ul. Szczecińską wychodzimy z miasta.
  • Po kilku kilometrach dochodzimy do Starych Bielic (3,8 km), gdzie zostawiając wieś po prawej stronie, kierujemy się w stronę Nowych Bielic (7,3 km). Wieś, która przez niemal 500 lat była własnością rodziny Schmelingów, zachowała jeszcze swój pierwotny układ. Nie zachował się gotycki kościół wiejski, natomiast warto zobaczyć klasycystyczny pałac z końca XVIII w., w którym mieści się obecnie dom pomocy społecznej dla dzieci.
  • Zespół parkowo-pałacowy (niestety w bardzo złym stanie) znajduje się również w kolejnej wsi na naszej trasie – w Laskach Koszalińskich (9,5 km), do których docieramy utwardzoną drogą przez pola. Dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo.
  • Po przekroczeniu drogi krajowej nr 6 kierujemy się przez otwartą przestrzeń równiny morenowej w stronę zabudowań wsi Parnowo (14,2 km).
  • Idziemy dalej drogą asfaltową do skrzyżowania (18,2 km), na którym skręcamy w lewo i przez około 1,5 km idziemy lasem do wsi Wierzchomino (19,8 km). W centrum osady zobaczyć możemy XVIII- -wieczny kościół pw. śś. Piotra i Pawła oraz cmentarz ewangelicki z początku ostatniego stulecia. Niecały kilometr na zachód od wsi znajduje się rezerwat przyrody „Wierzchomińskie Bagno”.
  • My idziemy jednak dalej i po kilku kilometrach wędrówki drogą asfaltową dochodzimy do Dobrzycy (22,9 km). Nocleg możliwy również w Kukini, około 10 km dalej (etap 31).

Materiał fotograficzny z zachodniopomorskiego odcina Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Autorzy zdjęć: Tomasz Duda, Robert Stachnik, Bożena Wołowczyk

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: