Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla

Article etap 32 Kołobrzeg - Trzebiatów
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

etap 32 Kołobrzeg - Trzebiatów

Wednesday, 24 July 2013 14:07
Pomorska Droga św. Jakuba

zobacz na mapie

 • Opuszczamy Kołobrzeg, dawne biskupie miasto, wychodząc spod ’katedry (0,0 km) ulicami Armii Krajowej, Dworcową i Zwycięzców. Przechodzimy przez tory i wędrujemy dalej wzdłuż parku do ul. Mickiewicza i skrzyżowania z Portową. Po dojściu do ul. Solnej, która w miarę przesuwania się na południowy zachód przechodzi w Żurawią, a następnie Toruńską i Starynowską, na terenie dzielnicy Radzikowo wychodzimy z miasta (4,4 km).
 • Drogą asfaltową docieramy do wsi Korzystno (6,2 km). W centrum wznosi się neogotycki kościół pw. Chrystusa Króla otoczony dawnym cmentarzem. Kościół wybudowano w drugiej połowie XIX w. a jego wyposażenie częściowo zachowane jest z okresu budowy świątyni. Przy kościele, na rozwidleniu (6,4 km), skręcamy w lewo, w drogę brukowaną.
 • Idziemy początkowo wśród pól, a następnie częściowo lasem (ze szczątkami starego cmentarza ewangelickiego) do Przećmina (9,1 km) i dalej, po wyjściu na drogę wojewódzką, do Błotnicy (10,8 km). W tej niewielkiej wsi położonej nad potokiem o tej samej nazwie znajdują się zabytkowe zabudowania dawnego młyna wraz z budynkami mieszkalnymi rodziny młynarza.
 • Za mostkiem na Błotnicy skręcamy w lewo i drogą asfaltową idziemy w kierunku widocznych z daleka zabudowań ’Niemierza (13,0 km).
 • Na skrzyżowaniu w centrum wsi skręcamy w prawo i drogą asfaltową idziemy do niewielkiej osady Byszewo (16,8 km). Tutaj wchodzimy na utwardzoną drogę gruntową, którą wędrujemy na północny zachód.
 • Mijamy zabudowania Kolonii Kędrzyno, przecinamy drogę wojewódzką 102 i po kilkuset metrach wschodzimy do Drzonowa (22,6 km).
 • Wprawdzie szlak Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba prowadzi teraz na południe w kierunku mijanej już drogi nr 102, ale warto odbić z trasy i podejść 600 m w bok do Sarbii, średniowiecznej wsi ze wspaniałym kościołem pw. św. Jana Chrzciciela, jednym z najstarszych na terenie Pomorza, w którym znajduje się wiele zabytkowych elementów, ze wspaniałą gotycką sceną ukrzyżowania na czele.
 • Z Drzonowa kierujemy się drogą betonową przez pozbawione drzew tereny doliny Dębosznicy i po około 1,8 km docieramy do drogi wojewódzkiej, na której skręcamy w prawo (24,7 km).
 • Na granicy gmin Kołobrzeg i Trzebiatów Droga Świętego Jakuba wkracza na teren archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Przy zabudowaniach dawnego PGR w Gołańczy Pomorskiej (25,8 km) schodzimy z asfaltu i początkowo drogą betonową, a dalej utwardzoną gruntową idziemy do ’Gosławia.
 • Za cmentarzem kierujemy się brukowaną drogą w stronę centrum wsi i zabytkowego kościoła pw. Chrystusa Króla (27,8 km). Gosław stanowi doskonałe miejsce zakończenia tego etapu Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. Pielgrzymi, którzy nie są w stanie kontynuować marszu dalej w stronę Trzebiatowa, mogą już tutaj rozglądnąć się za miejscem za nocleg.
 • Wędrowcy idący dalej wychodzą ze wsi drogą betonową, odbijającą od głównej szosy w lewo po skosie. UWAGA! Na tym odcinku wzdłuż drogi w wielu miejscach występuje trujący tzw. barszcz Sosnowskiego – nie dotykać!
 • Pośród łąk i pół docieramy w końcu do wsi Siemidarżno (31,5 km).
 • Po przejściu przez wieś kierujemy się drogą asfaltową, zgodnie z oznakowaniem szlaku, w kierunku zwartego obszaru tzw. Lasu Trzebiatowskiego.
 • Przy leśniczówce Warcisław (35,7 km) skręcamy lekko po skosie w prawo i przez osiedle Jaromin docieramy do pierwszych zabudowań ’Trzebiatowa (37,9 km).
 • Ulicami: Długą, Kilińskiego, Torową i Sienkiewicza docieramy do centrum, pod widoczny już z daleka kościół pw. Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny (39,1 km).

Materiał fotograficzny z zachodniopomorskiego odcina Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Autorzy zdjęć: Tomasz Duda, Robert Stachnik, Bożena Wołowczyk

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: