Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta

Article etap 33 Trzebiatów - Karnice
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

etap 33 Trzebiatów - Karnice

Wednesday, 24 July 2013 14:08
Pomorska Droga św. Jakuba

zobacz na mapie

  • Wychodzimy spod ’kościoła pw. Macierzyństwa NMP (0,0 km) i kierujemy się przez Rynek w ulicę Wojska Polskiego, następnie II Pułku Ułanów i Zagórską, którą wychodzimy z miasta (2,1 km). Należy zachować szczególną uwagę podczas marszu, gdyż droga wojewódzka (DW 109), którą się poruszamy, charakteryzuje się wzmożonym ruchem samochodowym.
  • Po kilku kilometrach wchodzimy do Kłodkowa (5,6 km). Największą atrakcją turystyczną wsi jest XV- -wieczny ceglany kościół pw. Matki Bożej Królowej Świata z charakterystyczną dla pomorskiej architektury sakralnej drewnianą wieżą. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na pochodzące z okresu budowy świątyni metalowe okucia drzwi – najstarsze na Pomorzu dzieło sztuki kowalskiej. W ścianach zewnętrznych kościoła wmurowano wielkie kamienie młyńskie. Zabieg ten miał przynieść szczęście w pracy rolnej mieszkańców wsi. Zostawiamy wieś, malowniczo położoną przy zakolach rzeki Regi, w miejscu, gdzie według legend św. Otton z Bambergu przekraczał rzekę, idąc dalej z misją chrystianizacyjną na wschód Pomorza.
  • Schodzimy z drogi asfaltowej (6,3 km) i skręcamy w prawo, w drogę gruntową, którą docieramy najpierw do małej wsi Zacisze (8,9 km) a następnie do Węgorzyna (11,6 km).
  • Tutaj skręcamy w prawo i lekkim łukiem idziemy drogą asfaltową do większego skrzyżowania, na którym udajemy się w lewo do Trzeszyna (14,6 km).
  • Stąd już prosta droga do ’Cerkwicy (17,6 km), wsi, która na stałe zapisała się w historii chrystianizacji Pomorza. Mijamy kościół w Cerkwicy i idziemy dalej drogą brukowaną, którą po kilku kilometrach docieramy do zabudowań dawnego gospodarstwa Gocławice (21,2 km).
  • Tutaj skręcamy w lewo i częściowo brukowaną, a częściowo asfaltową drogą dochodzimy do Karnic (23,8 km). Tutaj, przy kościele pw. św. Stanisława Kostki, kończymy etap.

Materiał fotograficzny z zachodniopomorskiego odcina Pomorskiej Drogi św. Jakuba.
Autorzy zdjęć: Tomasz Duda, Robert Stachnik, Bożena Wołowczyk

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: