Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

GDAŃSKI KLUB PRZYJACIÓŁ POMORSKIEJ DROGI ŚW. JAKUBA

Piątek, 19 lutego 2016
Pomorska Droga św. Jakuba

Pierwsze spotkanie grupy osób zainteresowanych kultem św. Jakuba Apostoła, pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela i Pomorską Drogą św. Jakuba odbyło się już 25 listopada 2013 r. w kościele św. Jakuba w Gdańsku przy ul. Wałowej. Tego dnia, na wzór grup z innych regionów Polski, zamówiliśmy mszę św. w intencji pielgrzymujących drogami św. Jakuba.

Pierwsze spotkanie grupy osób zainteresowanych kultem św. Jakuba Apostoła, pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela i Pomorską Drogą św. Jakuba odbyło się już 25 listopada 2013 r. w kościele św. Jakuba w Gdańsku przy ul. Wałowej. Tego dnia, na wzór grup z innych regionów Polski, zamówiliśmy mszę św. w intencji pielgrzymujących drogami św. Jakuba.

Zebraliśmy się dzięki Emilowi Mendykowi, prezesowi Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” oraz I Międzynarodowej Pielgrzymce Pomorską Drogą św. Jakuba, która odbyła się w lipcu 2013 roku.

O d tego czasu spotykamy się raz na kwartał na mszy św. w intencji Caminowiczów.  Po mszy uczestniczymy w spotkaniu, na którym ktoś dzieli się swoją opowieścią o pielgrzymowaniu, ilustrując swój przekaz zdjęciami. Odbyło się 9 takich spotkań. Poznaliśmy Camino Frances, Camino Portugues, Camino Primitivo, Camino del Norte, Drogę św. Olafa, Pomorską Drogę św. Jakuba od Kretyngi do Szczecina. Staramy się wspólnie propagować Pomorską Drogę św. Jakuba, zgodnie z hasłem: „Nie musisz jechać do Hiszpanii aby być na Camino. Droga zaczyna się u drzwi Twojego domu”.

Przeszliśmy wspólnie w mniejszych, bądź większych grupkach Pomorską Drogę św. Jakuba od Braniewa do Koszalina ok. 440 km. Pielgrzymowaliśmy razem do 17 kościołów św. Jakuba na PDŚJ oraz jej planowanych łącznikach: Wejherowskiej, Człuchowskiej i Pelplińskiej Drodze św. Jakuba. Część z nas uczestniczyła w kolejnych Międzynarodowych Pielgrzymkach PDŚJ w roku 2014 i 2015. Kilkanaście osób planuje swój udział w pielgrzymce tegorocznej. Niektórzy z nas przeszli już drogę do Santiago de Compostela raz bądź wielokrotnie, niektórzy rozpoczęli od polskich dróg św. Jakuba, inni dopiero zainteresowali się tym tematem. Jesteśmy z Trójmiasta, Żukowa, Elbląga, Władysławowa, Smołdzina i okolic Słupska.

23 stycznia 2016 r. kilka osób z tej nieformalnej grupki postanowiło podpisać deklarację przystąpienia do Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Jest to inicjatywa kuratora PDŚJ – Ryszarda Wenty z Lęborka oraz o. Zdzisława Dumy – rektora kościoła św. Jakuba Ap. z Gdańska. Jednocześnie nie chcemy zmieniać ducha i formuły naszych spotkań. Interesuje nas duchowy cel Camino – Camino jako Droga do Boga i Droga ze św. Jakubem. Ma dla nas znaczenie zasada „Camino od progu własnego domu”. Wynika z niej dążenie do propagowania Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Od samego początku dysponujemy paszportami PDŚJ i udostępniamy je zainteresowanym.

Na najbliższym spotkaniu, 25. lutego br., Anna Korzeniowska opowie o swoim pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela, zeszłorocznym Camino Portugues i wcześniejszym Camino Frances – zapraszamy.

Małgorzata Smyl, w imieniu pielgrzymów Pomorskiej Drogi św. Jakuba spotykających się przy kościele św. Jakuba w Gdańsku przy ul. Wałowej. 17 lutego 2016 r.

DANE KONTAKTOWE:

Jerzy Tuz, przewodniczący Gdańskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba: tel. +48 791 761 742, mail: jerzy.pdsj@gmail.com 

Ryszard Wenta, kurator PDŚJ: tel. + 48 606 505 562, mail: wentar@poczta.onet.pl.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: