Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

CO ZROBIĆ, ABY CAMINO W POLSCE UZNANO ZA CZĘŚĆ EUROPEJSKIEGO SZLAKU KULTUROWEGO?

Wtorek, 15 marca 2016
Pomorska Droga św. Jakuba

10 marca 2016 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie robocze poświęcone omówieniu niezbędnych działań w celu uznania przez Radę Europy Dróg św. Jakuba w Polsce jako części składowej Europejskiego Szlaku Kulturowego Camino Santiago de Compostela.

10 marca 2016 roku w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyło się spotkanie robocze poświęcone omówieniu niezbędnych działań w celu uznania przez Radę Europy Dróg św. Jakuba w Polsce jako części składowej Europejskiego Szlaku Kulturowego Camino Santiago de Compostela. 

Gospodarzem spotkania była pani URSZULA ŚLĄZAK, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą MKiDN, na wniosek inicjatorów rewitalizacji i opiekunów Pomorskiej Drogi św. Jakuba, reprezentowanych przez ALICJĘ ZAJĄCZKOWSKĄ – doradcę Burmistrza Lęborka, odpowiedzialną za realizację w latach 2011-2014 unijnego projektu „RECReate - Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba” oraz RYSZARDA WENTĘ – przewodniczący Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba.

W spotkaniu jako goście uczestniczyli również ks. STANISŁAW CZERWIŃSKI – proboszcz z Jakubowa, inicjator i opiekun Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, wiceprezes Bractwa Jakubowego, EMIL MENDYK – prezes stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce, oraz  DARIUSZ MĄCARZ – przedstawiciel europosła KAZIMIERZA UJAZDOWSKIEGO – wiceprzewodniczącego Zespołu Poselskiego ds. Dróg św. Jakuba w Parlamencie Europejskim. MKiDN reprezentowała ponadto p. HANNA JĘDRAS – główny specjalista w Departamencie Współpracy z Zagranicą.

Z zadowoleniem przyjęto deklarację pani Dyrektor Departamentu, że Ministerstwo Kultury w najbliższych tygodniach uzgodni z INSTYTUTEM EUROPEJSKICH SZLAKÓW KULTUROWYCH w LUKSEMBURGU, agendą Rady Europy, oraz z Ministerstwem Turystyki i Sportu i Ministerstwem Spraw Zagranicznych niezbędną procedurę uznania Camino w Polsce jako części europejskiej sieci szlaku kulturowego Camino Santiago de Compostela. Będzie to podstawą do rekomendacji prof.  PIOTROWI GLIŃSKIEMU – Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego i I Wiceprezesowi Rady Ministrów, aby Polska podpisała POROZUMIENIE CZĘŚCIOWE RADY EUROPY DOTYCZĄCE EUROPEJSKICH SZLAKÓW KULTUROWYCH, podobnie jak zrobili to już m.in. Niemcy, Czechy, Słowacja, Litwa; podpisanie przez Polskę Porozumienia umożliwi opiekunom poszczególnych Dróg Jakubowych przedstawienie wniosków do Instytutu w Luksemburgu.  

Jak podsumował spotkanie ks. Stanisław Czerwiński: wyjeżdżamy z Warszawy z przekonaniem, że najpóźniej w przyszłym roku - gdy będziemy świętować jubileusz 10-lecia otwarcia Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, pierwszej Camino w Polsce -  odczytamy stosowne Certyfikaty Rady Europy uznające zainteresowane Drogi św. Jakuba w Polsce Europejskimi Szlakami Kulturowymi.  

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: