Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Spotkanie opiekunów Pomorskiej Drogi św. Jakuba z WŁADZAMI stowarzyszenia EUROPEJSKA FEDERACJA SZLAKU św. JAKUBA z COMPOSTELI

Poniedziałek, 4 kwietnia 2016
Pomorska Droga św. Jakuba

18 i 19 marca 2016 roku w Lęborku i Gdańsku odbyły się bardzo potrzebne rozmowy z władzami stowarzyszenia Europejska FEDERACJA DRÓG ŚW. JAKUBA Z COMPOSTELI. Na zaproszenie burmistrza Lęborka Witolda Namyślaka zawitali do nas: JEAN-MARC VAN ESPEN – prezes Federacji, GÉRARD BEAUME – kierownik/koordynator Federacji oraz FRANCIS MALACORD – członek Komitetu Sterującego Federacji.

Federacja została zawiązana jako stowarzyszenie 1 kwietnia 2011 roku w Le Puy-en Velay we Francji przez podmioty samorządowe reprezentujące trzy państwa: Hiszpanię, Francję i Portugalię; w późniejszym czasie dołączyły się jeszcze samorządy reprezentujące Camino w Belgii i Włoszech.  Celem stowarzyszenia jest „zjednoczenie wszystkich społeczności kontynentu europejskiego, przez których obszar wiedzie Szlak św. Jakuba w celu wspólnej promocji kulturalnej i turystycznej Szlaku, w oparciu o dziedzictwo będące ich wspólnym dobrem od wieków.”

Federacja uzyskała rekomendację Europejskiego Instytutu Szlaków Kulturowych (EICR) w Luksemburgu, który od 1997 roku jako agenda Rady Europy nadaje status Europejskich Szlaków Kulturowych w oparciu o szczegółowe kryteria przyjęte przez Radę Europy w 1998 roku (tzw. Porozumienie Częściowe RE).  EICR w Luksemburgu obecnie zajmuje się wnioskami podmiotów zgłaszających propozycje nowych tras tematycznych ubiegających się o status europejskich szlaków kulturowych, gdyż spełniają ich zdaniem przyjęte kryteria RE (ludzie, migracje, osiągnięcia i prądy cywilizacyjne). Natomiast dołączaniem kolejnych państw do istniejących już szlaków, uznanych przez Radę Europy (7) lub EICR (26) zajmują się tematyczne stowarzyszenia/federacje, w tym „nasza” Federacja z Le Puy-en Velay we Francji.

Gmina Miasto Lębork jako główny opiekun Pomorskiej Drogi św. Jakuba, w porozumieniu z Kapitułą Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz kustoszem Sanktuarium św. Jakuba w Lęborku, zainteresowana jest uzyskaniem przez PDŚJ formalnego statusu Europejskiego Szlaku Kulturowego. Wynika to z dokończenia założeń zrealizowanego projektu unijnego, którego tytuł brzmiał „Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba”, potrzebne jest dla wzmocnienia poczucia dumy Pomorzan mieszkających przy szlaku, dla promocji Camino (gwarancja spełniania wysokich standardów opieki nad szlakiem i caminowiczami) oraz jako ułatwienie przygotowania i aplikowania z partnerami zagranicznymi po środki wspólnotowe. Środowisku związanemu z PDŚJ zależy jednak, aby status europejskiego szlaku kulturowego uzyskały wszystkie zainteresowane tym Camino w Polsce.

Utrudnieniem statutowym Federacji jest wymóg reprezentowania przez jeden samorząd wszystkich opiekunów Dróg Jakubowych w danym kraju oraz dosyć wysoka składka, wynosząca rocznie 5.000 euro. Jak sprostać tym oczekiwaniom Federacji przedstawiciele środowiska lęborskiego będą rozmawiać podczas Parlamentu Jakubowego we Wrocławiu w dniu 2 kwietnia 2016 roku, na którym swoją obecność zapowiedzieli m.in. opiekunowie innych Dróg św. Jakuba w Polsce.  

Rozmowy z przedstawicielami Europejskiej Federacji Szlaku św. Jakuba z Composteli prowadzono podczas okazjonalnego obiadu oraz u OO. Franciszkanów w Lęborku, gdzie Goście nocowali w jakubowym schronisku, i u OO. Kapucynów w Gdańsku, u których mieści się również siedziba Gdańskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba. 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: