Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

I Ogólnopolski Parlament Jakubowy we Wrocławiu

Piątek, 8 kwietnia 2016
Pomorska Droga św. Jakuba

2 kwietnia 2016 roku dzięki zaangażowaniu BRACTWA św. JAKUBA APOSTOŁA z JAKUBOWA, STOWARZYSZENIA „PRZYJACIELE DRÓG św. JAKUBA w POLSCE” oraz PRACOWNI SZLAKU św. JAKUBA na WYDZIALE TEOLOGICZNYM UMK w TORUNIU we Wrocławiu odbył się I ogólnopolski PARLAMENT JAKUBOWY - spotkanie podmiotów/organizacji/instytucji zajmujących się Drogami św. Jakuba w Polsce oraz korzystającymi z nich caminowiczami.

2 kwietnia 2016 roku dzięki zaangażowaniu BRACTWA św. JAKUBA APOSTOŁA z JAKUBOWA,  STOWARZYSZENIA „PRZYJACIELE DRÓG św. JAKUBA w POLSCE” oraz PRACOWNI SZLAKU św. JAKUBA na WYDZIALE TEOLOGICZNYM UMK w TORUNIU we Wrocławiu odbył się  I ogólnopolski PARLAMENT JAKUBOWY - spotkanie podmiotów/organizacji/instytucji zajmujących się Drogami św. Jakuba w Polsce oraz korzystającymi z nich caminowiczami.  Z zaproszenia Organizatorów skorzystało aż 51 osób z całej Polski, będących przedstawicielami 28 podmiotów. Lista uczestników dostępna jest tutaj: http://parlamentjakubowy.pl/uczestnicy-parlamentu-jakubowego/

Cieszy, że w gronie podmiotów i osób zaangażowanych w dobrym funkcjonowaniem Camino oraz wspieraniem caminowiczów była liczna reprezentacja związana z Pomorską Droga św. Jakuba (PDŚJ), w tym ALICJA ZAJĄCZKOWSKA reprezentująca Miast Lębork, RYSZARD WENTA z ramienia Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba, o. ROMAN ZIOŁA  z Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku, TAMARA FRĄCZKOWSKA reprezentująca Elbląski Klub Przyjaciół PDŚJ, BOŻENA WOŁOWCZYK z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz ks. PAWEŁ OSTROWSKI z Fundacji Szczecińska – podmiotów, które były parterami unijnego projektu rewitalizacji PDŚJ, wreszcie VIOLETTA KAZIMIERUK z leżącego na szlaku PDŚJ Smołdzina.  

Obradom Parlamentu cały czas towarzyszył św. Jakub Apostoł w relikwiach przywiezionych z Sanktuarium w Jakubowie. Rozpoczęcie miało miejsce w archikatedrze św. Jana Chrzciciela  -poprowadził je ks. STANISŁAW CZERWIŃSKI, opiekun relikwiarza. Obrady robocze miały miejsce w pobliskim Domu Sióstr Notre Dame. Poprowadzili je prof. WALDEMAR ROZYNKOWSKI z Torunia oraz EMIL MENDYK z Wrocławia. Relacja prasowa m.in. tutaj: http://wroclaw.gosc.pl/doc/3064207.Parlament-Jakubowy-we-Wroclawiu

Po ożywionej dyskusji powołano trzyosobowy zespół do opracowania wersji końcowej DEKLARACJI WSPÓŁPRACY – ma wskazać kierunki dalszych prac nad Camino w Polsce oraz ustalić zasady współpracy podmiotów zaangażowanych w rozwój pielgrzymowania jakubowego w naszym kraju. Jej tekst opublikujemy niezwłocznie po zatwierdzeniu.

Ustalono też, że następne spotkanie Parlamentu Jakubowego odbędzie się jeszcze w 2016 roku, 10-11 września w Krakowie, w połączeniu z IX Międzynarodową Konferencją Naukową nt. Dróg św. Jakuba w Polsce.

Z podziękowaniem za inicjatywę podjęcia tak potrzebnej współpracy, do następnych owocnych spotkań … 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: