Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

ROWEROWE CAMINO od św. JAKUBA w LĘBORKU do św. JAKUBA w SZCZECINIE

Środa, 10 sierpnia 2016
Pomorska Droga św. Jakuba

Przez osiem lipcowych dni 2016 roku przejechaliśmy ok. 450 km Pomorską Drogą Św. Jakuba z sanktuarium w Lęborku do katedry w Szczecinie. Rodzinne Camino rowerami: dziadek Rysiek, Justyna z Konradem oraz dwóch wnuczków – Alek i Jerzyk. Radosne, chociaż wymagające pielgrzymowanie, dostosowane do możliwości i rytmu dnia najmłodszego uczestnika - 8. miesięcznego Jerzyka: wyjazdy ok. 9.30, obowiązkowa przerwa po 2 godzinach, potem następne 2-3 godziny pedałowania.

4 lipca dotarliśmy do św. Jakuba w Łebie, potem było Charnowo k. Ustki, dalej Darłowo, Koszalin, Kołobrzeg, Karnice, Stepnica, i wreszcie 11 lipca dotarliśmy do celu naszego pielgrzymowania -  bazyliki archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie. Piękny i ważny czas bycia z bliskimi, jak i ze samym sobą, który pokazał nam nasze ograniczenia i słabości, ale też jak bardzo potrzebujemy siebie wzajemnie.

Dziękujemy za życzliwość i wyrozumiałość wszystkim noclegodawcom (zdarzało się popłakiwanie młodych), zwłaszcza ks. Zenonowi w Łebie, franciszkanom w Darłowie z o. Wiesławem i Koszalinie z o. Andrzejem oraz p. Szpakowskim przy Grabowej 2 w Karnicach i ks. Łukaszowi, który udostępnił nam gościnny pokój przy parafii św. Jacka w Stepnicy.

Prowadziła nas mapa i przewodnik turystyczny Pomorskiej Drogi św. Jakuba, szlak oznakowany muszlami; wspomagały mapy internetowe. Kilka razy zbaczaliśmy z opisanego szlaku, zwłaszcza gdy prowadził drogami gruntowym – trudno było nimi  zawsze  przejechać dwuosobową przyczepką rowerową. Stąd konieczna była inna trasa niż piesza przede wszystkim miedzy Łebą a Charnowem -  brak możliwości przejazdu z Żarnowskiej do Izbicy, i dalej Smołdzina. Z powodu ograniczeń czasowych i chwilami ulewnego deszczu  wybraliśmy krótszą trasę z Ustki do Darłowa, z pominięciem Słupska i Sławna. Przykrą niespodzianką było złe oznakowanie trasy za Kukinką, na odcinku między Dobrzycą a Kołobrzegiem – muszla wskazuje zjazd w lewo, w drogę gruntową prowadzącą do dębów Bolesław i Warcisław. Niestety droga ta, jak też jej jedyna odnoga, kończą się na terenie prywatnym, bez możliwości dalszej jazdy rowerem.  Musieliśmy zawrócić, ale  w nagrodę trafiliśmy na urokliwą ścieżkę rowerową wiodącą wzdłuż brzegu Bałtyku – kilkanaście kilometrów od Ustronia Morskiego do Kołobrzegu, i następnego dnia - przez Mrzeżyno aż do Pogorzelicy.

Zapraszamy do skorzystania z Pomorskiej Drogi św. Jakuba, zarówno pieszo, jak też rowerami, aby wyrwać się chociaż na kilka dni ze zgiełku i pośpiechu codzienności. BUEN CAMINO.

Ryszard Wenta

i rodzinna spółka 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: