Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Spotkanie o Camino w Polsce z bp. Krzysztofem Zadarko

Środa, 1 lutego 2017
Pomorska Droga św. Jakuba

31 stycznia 2017 roku przedstawiciele Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba (Alicja Zajączkowska, ks. Henryk Romanik, o. Roman Zioła, Ryszard Wenta) oraz prezes stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” Emil Mendyk, spotkali się w Koszalinie z biskupem Krzysztofem Zadarko.

Goście poinformowali przewodniczącego Komisji Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski o aktualnym stanie zaangażowania świeckich (w dobrej współpracy ze stroną kościelną różnych szczebli) w reaktywowanie i funkcjonowanie Camino w Polsce oraz opiekę nad caminowiczami. Biskup interesował się przede wszystkim na jakim etapie jest uzyskanie przez Drogi św. Jakuba w Polsce statusu europejskiego szlaku kulturowego oraz organizacją i zamierzeniami Parlamentu Jakubowego.

Ryszard Wenta – przewodniczący Kapituły PDSJ oraz Alicja Zajączkowska  - radna sejmiku województwa pomorskiego i doradca burmistrza Lęborka, poinformowali  o przystąpieniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego do Europejskiej Federacji Drogi św. Jakuba z Composteli. Ma ona uprawnienia w imieniu Rady Europy do włączania, po stosownej ocenie,  Dróg św. Jakuba z państw reprezentowanych przez członków Federacji do istniejącej już sieci Camino posiadającej rangę europejskiego szlaku kulturowego.

            Przynależność do Federacji rozpatrują również samorządy dwóch innych województw, przez teren których przechodzi Pomorska Droga św. Jakuba, to jest województwa pomorskiego i województwa zachodniopomorskiego. Podczas spotkania Kapituły PDSJ w dniu 2.02.2017 roku kontynuowane  będą rozmowy o potrzebie i możliwościach współpracy trzech zainteresowanych samorządów wojewódzkich odnośnie wspólnego reprezentowania Polski w Federacji i solidarnego regulowania wymaganej składki członkowskiej.

Natomiast Emil Mendyk przekazał jak doszło do zwołania Parlamentu Jakubowego oraz krótko omówił przyjętą na drogiej jego sesji w dniu 10 września 2016 Deklarację o podstawach i celach współpracy na rzecz Drogi św. Jakuba w Polsce. Deklarację zaakceptowali przedstawiciele 28 podmiotów i grup nieformalnych zajmujących się tworzeniem i funkcjonowaniem szlaków Drogi św. Jakuba w Polsce oraz opiekujących się korzystającymi z niej pielgrzymami. Podmiotów związanych z Camino i caminowiczami w naszym kraju jest znacznie więcej (zaproszenie wystosowano do 43). Trwają rozważania, w jaki sposób ich wysiłki połączyć, aby były skuteczniejsze i przydatniejsze, w tym o możliwościach i zasadach funkcjonowania wspólnej reprezentacji.

Z kolei ks. Henryk Romanik i o. Roman Zioła wskazywali na potrzebę i możliwości objęcia pielgrzymów przemierzających Drogi Jakubowe większą opieką duszpasterską, która byłaby wsparciem i inspiracją dla caminowiczów,  jak też pokazywała specyfikę pielgrzymowania jakubowego parafianom i zachęcała ich do otwartości i życzliwości wobec wędrowców zmierzających w stronę grobu Apostoła w Santiago de Compostela, z nabożnym odwiedzaniem kościołów, sanktuariów a zwłaszcza katedr pod jego patronatem w Szczecinie i Goerlitz.

Biskup Krzysztof Zadarko serdecznie podziękował za przekazane „z pierwszej ręki” informacje. Uznał, że potrzebne jest następne  spotkanie się z przedstawicielami zaangażowanych w szerzenie kultu św. Jakuba Apostoła oraz opiekę nad caminowiczami bractwami, parafiami, stowarzyszeniami i samorządami, najlepiej przy okazji ich dorocznej pielgrzymki do stóp Jasnogórskiej Pani -   w tym roku zaplanowana jest ona na 22 kwietnia

W spotkaniu uczestniczył również ks. Łukasz Gąsiorowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: