Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Szlaki kulturowe w Regionie Południowego Bałtyku - Forum w Szczecinie

Wtorek, 13 czerwca 2017
Pomorska Droga św. Jakuba

W dniach 28-30 maja 2017 roku w Szczecinie odbyło się XV Forum Regionów Południowego Bałtyku, którego wiodącym tematem były europejskie szlaki kulturowe w Regionie Południowego Bałtyku - rozwój, tworzenie oraz promocja w Europie i na świecie.

Wybór tematu został zainspirowany dwoma wydarzeniami:

 Rok 2017 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Zrównoważonej Turystyki na Rzecz Rozwoju na przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja A/RES/70/193).  Ma on zwiększyć świadomość społeczeństw na temat znaczenia turystyki dla zrównoważonego rozwoju. Obchody Roku mają zachęcić wszystkie strony do podejmowania wspólnych działań, które sprawią, że turystyka stanie się motorem pozytywnej zmiany. Skoordynowane polityki dotyczące zrównoważonej turystyki mają przyczynić się m.in. do ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego.  

Drugą okolicznością jest przypadające w tym roku 30-lecie zatwierdzenia przez Radę Europy pierwszego europejskiego szlaku kulturowego, którym był Szlak Pielgrzymkowy do Santiago de Compostela - Camino de Compostela (1987 rok).

Szlaki Camino zaistniały na obszarze Południowego Bałtyku już w średniowieczu. Na początku XXI wieku są intensywnie odtwarzane, z nawiązaniem do historycznego przebiegu oraz uwzględnianiem  współczesnych miejsc kultu i obiektów dziedzictwa kulturowego znajdujących się w sąsiedztwie szlaku sprzed wieków.   Tak było przy wyznaczaniu przebiegu szlaku Via Baltica (Der Baltisch – Westfälische Jakobsweg) w północnych Niemczech, który zaczyna się na wyspie Uznam w miejscowości Kamminke, tak było również przy Pomorskiej Drodze św. Jakuba, która przechodzi przez nadbałtyckie regiony Litwy, Rosji oraz Polski i w 2014 roku połączyła się z niemiecką odnogą Camino.

Podczas konferencji przywoływano znaczenie innych istniejących już szlaków kulturowych – spośród 32 szlaków certyfikowanych przez Radę Europy w obszarze Południowego Bałtyku wyróżniają się Szlak Hanzy, Szlak Wikingów i Normanów, Szlak Cysterski.  Głównie rozmawiano jednak o nowych inicjatywach. Szczególne zainteresowanie wzbudzały propozycje szlaków transgranicznych – łączących regiony Południowego Bałtyku ze sobą, jak i otwierające/zapraszające gości z pozostałej części naszego kontynentu. Są wśród nich zwłaszcza Szlak Bursztynowy i Szlak Gryfitów oraz Szlak Pielgrzymkowy Jana Pawła II.

Na koniec konferencji zgodnie przyjęto wspólną Deklarację dotyczącą szlaków kulturowych oraz aktywizacji przedsiębiorczości wśród młodych, którą będą realizować władze samorządów regionalnych należących do Forum Południowego Bałtyku. Podpisali ja przedstawiciele siedmiu Parlamentów Regionalnych: Dumy Obwodu Kaliningradzkiego, Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sejmiku Województwa Pomorskiego, Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, Parlamentu Szlezwik-Holsztyna oraz Rady Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburga.   W Konferencji i spotkaniu Forum jako goście uczestniczyli też przedstawiciele Stowarzyszenia Samorządów Okręgu Kłajpedy oraz Rady Regionu Skania.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: