Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Droga Człuchowska i Droga Pelplińska – konferencja o nowych Drogach Jakubowych na Pomorzu

Poniedziałek, 31 lipca 2017
Pomorska Droga św. Jakuba

W sobotę 22 lipca 2017 roku w Collegium Marianum – Liceum Katolickim w Pelplinie miała miejsce konferencja „Nowe Drogi Jakubowe na Pomorzu” poświęcona organizacji nowych szlaków od Pelplina do Polanowa (Droga Człuchowska) oraz z Żukowa przez Pelplin do Torunia (Droga Pelplińska), ich promocji, a przede wszystkim budowaniu duchowości Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba.

Oprócz przedstawienia koncepcji planowanych przebiegów nowych tras pielgrzymkowych (Alicja Słyszewska – Pelplin Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie) rozmawiano o dotychczasowych dobrych praktykach oraz budowaniu sieci współpracy pomorskich Klubów Przyjaciół Dróg św. Jakuba (Małgorzata Smyl – Klub z Gdańska) i funkcjonowaniu Dróg Jakubowych w kontekście pomorskich tras turystycznych z punktu widzenia przewodników PTTK ( Tadeusz Krawczyk – PTTK Lębork). Mocne zarzewie do dyskusji stanowiło wystąpienie ks. Radka Karczewskiego (Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Pelplińskiej), które przypomniało o specyfice pielgrzymowania Drogami św. Jakuba od czasów najdawniejszych do współczesności. Narodziło się w związku z tym kilka ciekawych pomysłów na wykształtowanie specyfiki duchowości Drogi Człuchowskiej i Pelplińskiej przebiegających przez tereny Diecezji Pelplińskiej.

Integralną częścią i uzupełnieniem sobotniego spotkania stanowiła  I Pielgrzymka Jakubowa Diecezji Pelplińskiej w ramach inicjowanych nowych Dróg Św. Jakuba na Pomorzu - w niedzielę 23 lipca. Pielgrzymi  ( przewodnicy, organizatorzy i pasjonaci Dróg św. Jakuba z Lęborka, Gdańska, Gdyni i Pelplina)  wyruszyli z Pelplina pieszo w godzinach porannych, by dotrzeć do  Lubichowa na odpust św. Jakuba Apostoła. Co też wszystkim się szczęśliwie udało. Tu spotkali się z pięknym przyjęciem przez ks. proboszcza Jana Kulasa oraz wspólnotą parafialną oraz mogli adorować relikwie św. Jakuba przechowywane według tradycji od wieków. Tymi wydarzeniami realnie został otarty dla pielgrzymów Jakubowych pierwszy odcinek Drogi Człuchowskiej (Pelplin - Lubichowo) w ramach Pomorskiej Drogi św. Jakuba. Nie jest co prawda jeszcze oznakowany, ale możliwy do przejścia z mapką i „małym paszportem”, który można otrzymać w DCIT w Pelplinie.

Na jesień 2017 roku zaplanowano następne  spotkanie konferencyjne oraz pielgrzymkę, by uruchomić kolejny odcinek Drogi Człuchowskiej na trasie Lubichowo - Tuchola (tu znajdują się kościoły p.w. św. Jakuba Apostoła) i promować pielgrzymowanie polskimi pięknymi traktami w ramach realizacji idei „Od Jakuba do Jakuba” . O kolejnych inicjatywach będziemy informować. 

Organizatorami przedsięwzięcia było Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie wraz ze Stowarzyszeniem Szlaki Kulturowe oraz Kołem Przewodników Gniew- Pelplin.

 Alicja Słyszewska, dyrektor DCIT, prezes SSK

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: