Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Dziedzictwo religijne i kulturowe Drogi św. Jakuba – X Międzynarodowa Naukowa Konferencja Jakubowa w Krakowie.

Wtorek, 10 października 2017
Pomorska Droga św. Jakuba

7 października 2017 roku na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie odbyła się X Międzynarodowa Konferencja Naukowa zatytułowana "Dziedzictwo religijne i kulturowe Drogi św. Jakuba – w 30. rocznicę uznania szlaku za pierwszy Europejski Szlak Kulturowy".

Organizatorzy (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie, Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Bractwo i Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych) zadbali o zaprezentowanie aż 15 referatów, które omawiały zróżnicowaną tematykę związaną z historycznym i współczesnym funkcjonowaniem Camino w Europie, zwłaszcza w Hiszpanii i Polsce, oraz przybliżały różnorodne motywacje i doświadczenia pielgrzymów z jakubową muszlą.

Referaty miały niewątpliwy wymiar poznawczy. Znalazły się wśród nich m.in. takie opracowania, jak „Mozarabski wymiar Camino de Santiago” (prof. Jesús Tanco Lerga z uniwersytetu w Nawarze ), „Camino de Sntiago i ‘granice’. Migracyjny kontekst pielgrzymowania do Composteli” (ks. dr hab. Piotr Roszak z UMK w Toruniu), „Camino a eskapizm” (mgr Berenika Seryczyńska, UMK w Toruniu), „Transgresyjny wymiar pielgrzymowania Drogą św. Jakuba” (Magdalena Goik, Górnośląski Klub Przyjaciół Camino), „Muzyczne ślady średniowiecza na Camino de Santiago” (mgr Barbara Karpała, Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych), czy Camino jako droga metanoi i nabywania sprawności moralnych” (dr Łukasz Stefaniak, Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Wojska Polskiego) .

 

Z dużym zainteresowaniem wysłuchano również wystąpienia o „Nowych Drogach św. Jakuba na Pomorzu”. Alicja Słyszewska z Diecezjalnego Centrum Informacji Turystycznej w Pelplinie przedstawiła w nim stan prac nad oddaniem caminowiczom Pelplińskiej Drogi św.  Jakuba z Żukowa do Torunia, która stanowić będzie łącznik między Pomorską Drogą św. Jakuba a Drogą Polską, oraz przygotowania do otwarcia Człuchowskiej Drogi św. Jakuba, łączącej Pelplin z Górą Polanowską, włączonej już do Pomorskiej Drogi św. Jakuba w ramach zrealizowanego w latach 2011-2014 projektu „RECReate  - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku”.

W Konferencji, wśród ok. 60 uczestników byli również przedstawiciele Klubów Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba w Elblągu, Gdańsku i Lęborku oraz Bractwa Jakubowego przy sanktuarium św. Jakuba w Lęborku. Grupa lęborska przy okazji wyjazdu na Konferencję zatrzymała się też na chwilę w Częstochowie i Wadowicach.

Szczególne podziękowania należą się dla Franciszka Mroza (Bractwo św. Jakuba w Więcławicach Starych, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Łukasza Mroza (Bractwo św. Jakuba w Przeworsku), ks. Piotra Roszaka (UMK w Toruniu) oraz ks. Ryszarda Honkisza (sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych), którzy osobiście dbali o profesjonalne jej przygotowanie i sprawny przebieg.  

 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: