Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

4 Parlament Jakubowy

Poniedziałek, 18 grudnia 2017
Pomorska Droga św. Jakuba

Blisko 50 przedstawicieli z ponad 20 różnych podmiotów zajmujących się sprawami Dróg św. Jakuba w Polsce oraz przemierzającymi je caminowiczami spotkało się w dniach od 8 do 10 grudnia w Toruniu. Prezentacja uczestników pokazała, że funkcjonowanie Camino i wsparcie caminowiczów jest bliskie wielu bractwom jakubowym, stowarzyszeniom, fundacjom, klubom przyjaciół Drogi, samorządom i parafiom oraz osobom prywatnym, które przeszły już szlak w Hiszpanii lub Portugalii.

Obrady Parlamentu podzielone były na dwie formy pracy: spotkanie plenarne oraz prace w grupach roboczych. Na początek eksperci przybliżyli różne aspekty funkcjonowania Camino oraz specyfikę tego szlaku, który jest pierwszym europejskim szlakiem kulturowym a przede wszystkim tradycyjnym od średniowiecza szlakiem o charakterze pielgrzymkowym, z jednostronnym oznakowaniem prowadzącym do Santiago de Compostela, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Starszego apostoła. Następnie uczestnicy podzielili się na trzy zespoły: ds. znakowania szlaków i standaryzacji infrastruktury, ds. projektów społecznych i promocji Camino, ds. duszpasterskich.

Obrady w grupach roboczych pozwoliły na ocenę stanu istniejącego, opracowanie docelowej wizji oraz wyznaczenie wniosków do zrealizowania w najbliższym roku. Opracowany materiał zostanie przesłany nie tylko do uczestników 4 Parlamentu, ale również do innych podmiotów zajmujących się Drogami Jakubowymi w Polsce, z zaproszeniem do udziału w następnym Parlamencie, który również ma odbyć się w Toruniu.

Sprawna i owocna praca 4 Parlamentu Jakubowego jest zasługą organizatorów, czyli Bractwa św. Jakuba Apostoła w Toruniu (m.in. Jerzy Kalinowski), wspieranego przez Pracownię Szlaku św. Jakuba działającą na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (ks. dr hab. Piotr Roszak). Podziękowania należą się też ekspertom, którzy przygotowali i prowadzili prace grup roboczych. Byli to: Piotr Drzewiecki (portalu caminodelavida.pl), Henryk Miłoszewski (prezes PTTK w Toruniu), dr Franciszek Mróz (Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), dr Łukasz Mróz (Bractwo św. Jakuba Apostoła w Przeworsku), ks. Dariusz Doburzyński (proboszcz z Drawna) dr Agnieszka i Michał Ptakowie (Fundacji Idź Dalej).

Doświadczenia z funkcjonowania oraz istniejące potrzeby Pomorskiej Drogi św. Jakuba prezentowali przedstawiciele Miasta Lęborka, Województwa Zachodniopomorskiego oraz Klubów Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba w Gdańsku i Elblągu.

Więcej informacji mi.in na stronach www.parlamentjakubowy.pl oraz www.caminodelavida.pl Zapraszamy.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: