Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

SPOTKANIE Z BISKUPEM KRZYSZTOFEM ZADARKO W SPRAWIE OPIEKI DUSZPASTERSKIEJ NAD POLSKIMI CAMINOWICZAMI

Piątek, 23 lutego 2018
Pomorska Droga św. Jakuba

22 lutego 2018 roku w gościnnym klasztorze ojców franciszkanów przy diecezjalnym sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku odbyło się spotkanie przedstawicieli Parlamentu Jakubowego w Polsce oraz Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba z biskupem Krzysztofem Zadarko – przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Polacy coraz liczniej korzystają z Camino. W 2017 roku w Biurze pielgrzyma w Santiago de Compostela wydano ponad 5.000 compostelek dla Polaków, którzy przeszli co najmniej 100 km pieszo lub przejechali rowerem minimum 200 km szlaku przed katedrą św. Jakuba Ap. Przybywa też oznakowanych Dróg św. Jakuba w Polsce – mamy ich już ok. 6.500 km. Nawiązują one w większości do szlaków średniowiecznych, które miały wtedy charakter pielgrzymi - przebiegają wzdłuż współczesnych sanktuariów i miejsc kultu, nie tylko patrona pielgrzymów.

Rozmowa z Biskupem dotyczyła możliwości zapewnienia polskim caminowiczom lepszej opieki duszpasterskiej. Zgłoszono przede wszystkim potrzebę stałego pobytu w okresie wakacyjnym od czerwca do września polskojęzycznego kapłana w Santiago de Compostela, który by spowiadał i odprawiał po polsku msze św. w composteliańskiej katedrze oraz organizował spotkania z polskimi pielgrzymami, przekazując im informacje o środowisku jakubowym w Polsce i możliwościach dalszej aktywności związanej z polskim Camino. Wielu polskich księży i zakonników, którzy przeszli już szlak św. Jakuba, deklarują na zmianę pracę kapelana w Santiago w ramach swoich urlopów. Jeszcze w tym roku ma dojść w tej sprawie do spotkania delegacji polskiej z bp Krzysztofem Zadarko i ks. Piotrem Roszakiem z arcybiskupem Julianem Barrio Barrio, ordynariuszem archidiecezji w Santiago de Compostela.

Biskup Zadarko chce również wesprzeć przez osobiste rozmowy z poszczególnymi gospodarzami diecezji, przez które przechodzą główne szlaki Drogi św. Jakuba w Polsce, czyli Pomorska Droga św. Jakuba, Camino Polaco oraz Via Regia, wyznaczenie przez biskupów ordynariuszy diecezjalnych kapelanów dróg jakubowych, na wzór diecezji pelplińskiej, wrocławskiej, opolskiej, czy gliwickiej. Ponadto z dużą życzliwością odniósł się do inicjatywy przygotowania przez członków grupy Parlamentu Jakubowego ds. duszpasterskich materiałów do wykorzystania w duszpasterstwie jakubowym przez ogół duchowieństwa wszystkich szczebli i funkcji, „zeszytów duchowych” dla poszczególnych szlaków Camino w Polsce oraz materiałów dla pielgrzymów do ściągnięcia na urządzenia mobilne.

W spotkaniu wzięli udział: ks. Dariusz Doburzyński – przewodniczący grupy ds. duszpasterskich Parlamentu Jakubowego, ks. Piotr Roszak – prof. UMK w Toruniu, jeden z współzałożycieli i członek sekretariatu Parlamentu Jakubowego, ks. Tomasz Syldatk – delegat ds. dróg jakubowych w diecezji pelplińskiej, członek Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz Ryszard Wenta – przewodniczący Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba i zarazem jej kustosz, odpowiedzialny za zapewnienie trwałości rezultatów zrealizowanego projektu rewitalizacji średniowiecznego szlaku jakubowego na Pomorzu.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: