Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

„PRZYJACIELE DRÓG św. JAKUBA w POLSCE” spotykają się w LĘBORKU 2-4 marca 2018 r.

Czwartek, 1 marca 2018
Pomorska Droga św. Jakuba

3 marca br. w Domu Parafialnym przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Lęborku odbędzie sprawozdawczo-wyborcze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.

Część „Przyjaciół …” zawita do Lęborka już w czwartek 1 marca, aby w piątek razem z członkami lęborskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba przejść odcinek pomorskiego szlaku Camino od Szczenurzy do Łeby. Po nawiedzeniu kościoła św. Jakuba Starszego z relikwiami Apostoła oraz spotkaniu z proboszczem ks. Zenonem Myszkiem, caminowicze udadzą się na teren Słowińskiego Parku Narodowego.

Sobota, oprócz zebrania sprawozdawczo-wyborczego, to czas na spotkanie z przedstawicielami Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba, skupiającej z całego Pomorza od Elbląga do Szczecina przedstawicieli trzech środowisk: samorządowego, kościelnego i turystycznego oraz caminowiczów. Przewodniczy jej Ryszard Wenta, jeden z inicjatorów reaktywowania średniowiecznego szlaku jakubowego na obszarze południowego Bałtyku; członkami są m.in. burmistrz Lęborka Witold Namyślak, Alicja Zajączkowska – przewodnicząca grupy sterującej projektu unijnego, który wykonał rewitalizację Drogi, oraz o. Roman Zioła - kustosz lęborskiego sanktuarium. Lęborski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi w Kapitule reprezentują jego animatorzy: Tadeusz Krawczyk - przewodnik turystyczny i Mirosław Marmaj – m.in. projektant stron internetowych. W niedzielę zaplanowano zwiedzanie Lęborka.

Przyjazd „Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce” do Lęborka wpisuje się w obchody 20 – tej rocznicy ustanowienia św. Jakuba Apostoła patronem Miasta Lęborka, który objął w opiekę nasze miasto mocą dekretu bpa Bernarda Szlagi, ordynariusza pelplińskiego, ogłoszonego 25 lipca 1998 roku.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w ramach tegorocznych Lęborskich Dni Jakubowych zaplanowanych od 18 do 25 lipca 2018 roku.

Wydarzenia rocznicowe, związane z duchowością Patrona Lęborka będą odbywały się przez cały rok, wśród nich m.in. przewodniczenie przez kustosza lęborskiego Sanktuarium XI Pielgrzymce parafii św. Jakuba na Jasną Górę w Częstochowie, która odbędzie się 28 kwietnia, z udziałem naszego Bractwa Jakubowego i chętnych lęborczan.

„Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” to ponadregionalne stowarzyszenie, które zawiązało się 25 września 2009 roku we Wrocławiu. Skupia ono pielgrzymów, sympatyków Camino de Santiago i osoby w różny sposób zaangażowane w ożywienie, organizację, informację i promocję Drogi św. Jakuba w Polsce.

Pamiętając o chrześcijańskich źródłach tradycji indywidualnego pielgrzymowania do grobów Apostołów, w tym św. Jakuba Starszego, patrona pielgrzymów, spoczywającego w katedrze w Santiago de Compostela na północy Hiszpanii, „Przyjaciele…” pielęgnują ekumeniczny charakter Szlaku, który jest także przestrzenią spotkania dla osób poszukujących drogi swojej duchowości nie tylko w Kościele. Stowarzyszenie stara się współpracować z innymi organizacjami i osobami – w kraju i za granicą – opiekującymi się Jakubowym Szlakiem. Poza odtwarzaniem nowych odcinków Drogi, ich oznakowaniem i promocją, stowarzyszenie udziela wszelkich informacji na temat Szlaku i związanych z nim wydarzeń.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: