Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Przyjaciele Dróg św. Jakuba mają nowe (stare) władze

Poniedziałek, 12 marca 2018
Pomorska Droga św. Jakuba

3 marca w Domu Pielgrzyma w Lęborku odbyło się trzecie Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”. Do „Przyjaciół …” na koniec 2017 roku należało 144 osób z całej Polski, do Lęborka przyjechało 31 członków, mających pełnomocnictwa od 4 kolejnych. Po wysłuchaniu sprawozdań i dyskusji udzielono, przy 3 głosach wstrzymujących się, absolutorium ustępującym władzom oraz wybrano nowe, na czteroletnią kadencję 2018 – 2022.

Obecny zarząd stowarzyszenia, po ukonstytuowaniu przedstawia się następująco: prezesem ponownie został EMIL MENDYK z leniej Góry, wiceprezesem ponownie KRZYSZTOF FEKECZ z Gostynia, skarbnikiem, również ponownie, PAWEŁ PLEZIA z Poznania. Nowe twarze w zarządzie to BEATA MIZERSKa z Ząbek, która otrzymała funkcję sekretarza, oraz  wybrana KRYSTYNA ZABROCKA z Lubania. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został EDWARD CZERNA z Bolesławca. 
 
Serdeczne gratulacje i życzenia pełnej realizacji ambitnych zamierzeń oraz  owocnej współpracy z innymi podmiotami zajmującymi się polskimi caminowiczami oraz szlakami Camino w Polsce. 
 
Wśród zamierzeń na nową kadencję w dyskusji zgłoszono inicjatywę „na dziś”: 100 km na 100-lecie Niepodległości oraz nawiązania współpracy z jakubowymi podmiotami zagranicznymi, uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego, czy też dalszą poprawę udostępniania informacji dla zainteresowanych korzystaniem z Dróg w Polsce – bieżącą aktualizację i łatwiejsze ściąganie danych o szlakach. Jako ważne zadanie przyjęto też uaktywnienie jak największej grupy członków Stowarzyszenia. Większość z nich jest aktywnymi caminowiczami – ważne aby popularyzowali Drogi, dbali o oznakowanie i infrastrukturę oraz zachęcali innych do pielgrzymowania.
 
Podczas pobytu w Lęborku grupa opolska pod opieką HELMUTA STAROSTY w piątek 2 marca wybrała się na szlak Pomorskiej Drogi św. Jakuba. W kościele św. Jakuba Ap. w Łebie pielgrzymów przywitał proboszcz ks. ZENON MYSZK. Następnie zimowi caminowicze spotkali się z łebskimi morsami – nikt z gości nie skorzystał z morskiej kąpieli, ale udano się dalej,  odwiedzając port jachtowy.
 
Po zakończeniu obrad Walnego Zebrania był czas na spotkanie z przedstawicielami Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba (ALICJA ZAJĄCZKOWSKA, TADEUSZ KRAWCZYK, RYSZARD WENTA) oraz opowieści o ostatnich wędrówkach „Przyjaciół …”. W niedziela 5 marca przybyli uczestniczyli w uroczystej mszy św. patronalnej, podczas której za wstawiennictwem św. Jakuba Ap., patrona Lęborka, modlono się m.in. w intencji wszystkich członków Stowarzyszenia. Następnie JAN KIŚLUK i Tadeusz Krawczyk oprowadzili chętnych po lęborskim starym mieście. 
 
Rozstając się wyrażono nadzieję, że dzięki dalszemu wspólnemu zaangażowaniu Drogi św. Jakuba w Polsce będą zyskiwały coraz więcej użytkowników, zainteresowanych samotnym lub w małych grupach wędrowaniem trasami odnowionych średniowiecznych szlaków pielgrzymich, o statusie europejskiego szlaku kulturowego.

 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: