Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Niemieccy pielgrzymi na Pomorskiej Drodze św. Jakuba

Czwartek, 2 sierpnia 2018
Pomorska Droga św. Jakuba

Troje pielgrzymów z Niemiec od 19 do 27 lipca przemierzali szlak Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Gdańska przez Lębork, Smołdzino do Słupska. Byli to BeateSteger - fotografka i producentka filmów oraz Hans-JörgBahmüller, oboje z Badenii Wirtembergii. Towarzyszyła im Dorota Mudlaff, urodzona w Pucku, od 14 lat mieszkająca w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia – w wolnych chwilach organizatorka wycieczek do Polski i tłumaczka.

Wszyscy są zapalonymi podróżnikami i caminowiczami, największym Beate, która  od 2001 roku jest w drodze pieszo, rowerem, kajakiem lub środkami komunikacji publicznej i z pasją realizuje życiowe motto: „świat jest zbyt piękny, by zostać w domu”. Beate i Hans-Jörg kilkakrotnie byli w Santiago de Compostela, co Beate opisała na prowadzonej stronie  www.pilgerwissen.de. Oboje prowadzą też stronę www.jakobswege-europa.de na której prezentują nie tylko szlaki Camino w Niemczech, ale całą europejską sieć prowadzącą do grobu św. Jakuba Apostoła, w tym również Pomorską Drogę św. Jakuba.

Efektem dziewięciodniowego pielgrzymowania Pomorską Drogą ma być relacja o walorach tej niedawno reaktywowanej Drogina w/w stronach niemieckich – o sposobie oznakowania i dostępności miejsc noclegowych, ale przede wszystkim o ludziach spotykanych na szlaku i tutaj mieszkających. Beate i Hans-Jörg poprosili, aby towarzyszyła im Dorota, która w ubiegłym roku odbyła pielgrzymkę rowerową z Kretyngi na Litwie mierzeję kurońską w Obwodzie Kaliningradzkim, Braniewo, Elbląg do Gdańska. Była dla oboje pomocna jako tłumaczka oraz poprzez posiadany  kontakt z Klubami Przyjaciół Drogi w Gdańsku i Lęborku lepiej pokazała atuty Pomorskiej Drogi.

Niezwykłym przeżyciem dla niemieckich pielgrzymów była możliwość udziału w obchodach Lęborskich Dni Jakubowych. Składają już teraz podziękowania za pomoc dla pomorskich miłośników Camino, zwłaszcza dla Małgorzaty Smyl i Danuty Świtalska z Klubu w Gdańsku oraz Ryszarda Wenty i Violetty Kazimieruk z Klubu w Lęborku. Są otwarci na kontakt, również w sprawie korzystania z szlaków Camino w Niemczech (kontakt do Beate to mail@beate-stegeger.de , do Hans-Jörga to info@jakobswege-team.de ). Ponadto zachęcają do zapoznania się ze szczegółową relacją z Pomorskiej Drogi, którą wkrótce zamieszczą na www.pilgerwissen.de  oraz www.jakobswege-europa.de . Zdjęcia udostępniła Dorota Mudlaff. Dziękujemy.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: