DROGA DO JEROZOLIMY już od Łeby?
14 stycznia 2019 roku burmistrz Lęborka Witold Namyślak oraz przewodniczący Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba Ryszard Wenta spotkali się w lęborskim ratuszu z Sławomirem Molędą – przedstawicielem na Polskę stowarzyszenia „JERUSALEMWAY International Peace Team”. Spotkanie było efektem wcześniejszych kontaktów i listów intencyjnych złożonych 24 września 2018 roku przez Miasto Lębork oraz Kapitułę PDSJ dotyczących partnerstwa w ustanowieniu i utrzymaniu Drogi do Jerozolimy jako najdłuższego na świecie kulturowego szlaku pokoju.
Partnerzy zamierzają angażować się w budowanie międzynarodowej współpracy, przygotować projekt dotyczący dołączenia szlaków narodowych do głównej trasy JerusalemWay łączącej Santiago de Compostela i Jerozolimę, ubiegać się o pozyskanie środków finansowych z funduszy współpracy transgranicznej Unii Europejskiej w następnej perspektywie finansowej, rozpoczynającej się od 2021, oraz zabiegać o uznanie Drogi do Jerozolimy za szlak kulturowy Rady Europy.
Główny szlak JerusalemWay ma ok. 7.500 km i biegnie przez 15 państw: Hiszpanię (900 km), Francję (1.050 km), Szwajcarię (450 km), Lichtenstein (20 km), południowe Niemcy (20 km), Austrię (850 km), Węgry (420 km), Serbię (450 km), Kosowo (150 km), Macedonię (200 km), Grecję (400 km), Turcję (1.800 km), Syrię (500 km), Jordanię (160 km) oraz Izrael (70 km). W dużej mierze pokrywa się z Camino de Santiago, tylko zamiast muszli i żółtych strzałek wskazujących na zachodnim krańcu Europy grób św. Jakuba Apostoła, oznaczony jest gołębiem pokoju wskazującym kierunek na wschód, do Jerozolimy, centrum trzech religii monoteistycznych, miejsca gdzie m.in. został ścięty za wiarą apostoł św. Jakub Starszy.
Polska odnoga JerusalemWay ma szansę rozpoczynać się w leżącej nad Bałtykiem Łebie z relikwiami św. Jakuba Ap., by przez Lębork z Jakubowym Sanktuarium biec dalej istniejącą Pomorską Drogą św. Jakuba do Żukowa. Tutaj kierować będzie się w stronę Torunia nowo wytyczoną Drogą Pelplińską (wymaga jeszcze oznakowania), stanowiącą łącznik z Drogą Polską – Camino Polaco, by dalej poistniejących już szlakach jakubowych (Dobrzyńsko-Kujawskim, Szopenowskim, Mazowieckim) doprowadzić pielgrzymów do Góry Kalwarii, która w 1670 roku uzyskała prawa miejskie jako Nowe Jerusalem.
Sposób połączenia polskiej Nowej Jerozolimy z wytyczoną już JerusalemWay będzie omawiany 11 lutego 2019 roku w Górze Kalwarii podczas spotkania organizowanego przez burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, z udziałem m.in. Johannesa Aschaueraz Austrii, prezesa międzynarodowego stowarzyszenia JerusalemWay International Peace Team. Każdy może został jego członkiem – więcej informacji o Międzynarodowej Drodze Jerozolimskiej, wraz z deklaracją stowarzyszenia,znajduje się na stronie www.jerusalemway.org.
W spotkaniu uczestniczyła również Elżbieta Rekowska-Klassa, naczelnik Wydziału Współpracy i Rozwoju Urzędu miejskiego w Lęborku.