Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

ZNAD BAŁTYKU DO JEROZOLIMY - POLSKA ODNOGA JERUSALEM WAY

Wtorek, 19 lutego 2019
Pomorska Droga św. Jakuba

11 lutego 2019 roku w Górze Kalwarii odbyło się spotkanie z Johannesem Aschaueremliderem stowarzyszenia JerusalemWay oraz Sławomirem Molędą- pełnomocnikiem do przygotowania polskiej odnogi tego nowego pieszego szlaku pielgrzymiego. Ma to być Szlak Pokojua jego symbolem biblijny gołąb niosący gałązkę oliwną.

Centrum polskiej JerusalemWay będzie Góra Kalwaria– przedwojenna Nowa Jerozolima, dobry przykład pokojowego  współistnienia wyznawców dwóch religii monoteistycznych  oraz trzech głównych wyznań chrześcijańskich.  Zachęcał do tego gospodarz spotkania – marianin o.Jan Rokosz,  kustosz sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego, potwierdził burmistrz Góry KalwariiArkadiusz Strzyżewski.

JerusalemWay ma korzystać przede wszystkim z istniejących szlaków Drogi św. Jakuba. Podczas spotkania wstępnie zaproponowano, aby ten nowy szlak kulturowy i pielgrzymi miał następujący przebieg:

  1. początek w Łebie, promującej się jako Santiago de Łeba, znad Bałtyku istniejącą Pomorską Drogą św. Jakuba przez Lęborkdo Żukowa,
  2. z Żukowa odejście na południe planowanym już od 2012 roku łącznikiem Pomorskiej Drogi św. Jakuba z Camino Polaco, czyli przez Pelplin do Torunia
  3. z Torunia do Warszawy istniejącymi: Drogą Dobrzyńsko-Kujawską, Szopenowską Drogą św. Jakuba, Mazowiecką Drogą św. Jakuba,
  4. zWarszawy do GÓRY KALWARIIszlakiem Świętokrzyskiej Drogi św. Jakuba,
  5. z Góry Kalwarii do Krakowa dwoma trasami:
  • Drogą Świętokrzyską przez Święty Krzyżoraz dalej Małopolską Drogą św. Jakuba,
  • albo połączeniem między Górą Kalwarią a Warszawską Drogą św. Jakuba, przezCzęstochowę
  1. zKrakowa główny szlak ma prowadzić czekającą na oznakowanie trasą przez Myślenice i Nowy Targ do Zakopane - i dalej na SŁOWACJĘ w stronę Bańskiej Bystricy.

Listy intencyjne przystąpienia do realizacji projektu JerusalemWay złożyły już władze samorządowe Lęborka, Góry Kalwarii i Kapituła Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz … Samorząd Powiatu Prudnickiego. Dlatego potrzebne jest też wskazanie trasy alternatywnejz Góry Kalwarii przez Częstochowę  i Górę św. Annydo Prudnika, by wyprowadzić pielgrzymów do CZECH w stronę Brna. Innym wariantem jest poprowadzenie nowej trasy JerusalemWay z Wrocławia Nyską Drogą św. Jakuba do Prudnika.  

Kolejne spotkania organizacyjne dotyczące JerusalemWay, których animatorem jest Sławomir Molęda, obędą się z udziałem potencjalnych partnerów zagranicznych, prawdopodobnie w ramach Euroregionu Karpackiego. Korzystając z ich podpowiedzi zostanie uzgodniony przebieg szlaku do Budapesztu, gdzie nastąpi włączenie  do głównej trasę JerusalemWay biegnącej z Finistery  do Jerozolimy.

Potencjalny przebieg nowego szlaku na mapę naniósł Franciszek Mróz, autorem zdjęć i prezentacji jest Ryszard Wenta (podziękowania za materiały od Alicji Słyszewskiej – inicjatorki Pelplińskiej Drogi św. Jakuba).

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: