Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

I FORUM POMORSKIEJ DROGI ŚW. JAKUBA – ostatnie przygotowania

Wtorek, 10 września 2019
Pomorska Droga św. Jakuba

12 września 2019 roku w lęborskim ratuszu spotkają się przedstawiciele Partnerów, którzy w latach 2011-2014 realizowali projekt „RECReate - Rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba”, członkowie Kapituły Pomorskiej Drogi św. Jakuba oraz animatorzy Klubów Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba i zaproszeni Goście.

9 Partnerów projektu RECReate, współfinasowananego przez Program Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk 2007 – 2013 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (wsparcie kwotą prawie 1,2 mln euro = 85% kosztów), podpisało Porozumienia Partnerskie z Beneficjentem Wiodącym, czyli Miastem Lęborkiem, dotyczące wspólnego działania na rzecz utrzymania i popularyzacji Pomorskiej Drogi św. Jakuba po zakończeniu projektu, które nastąpiło z końcem 2014 roku. W szczególności Partnerzy zobowiązali się do utrzymania ciągłości rezultatów, za które odpowiadali, popularyzacji idei pielgrzymowania jakubowego, promocji produktu turystycznego jakim jest Droga oraz monitorowania użytkowania i rozwoju szlaku w swoim regionie.  

Odtworzenie średniowiecznego szlaku Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyrasta z oczekiwań lokalnych środowisk na Pomorzu, żywo zainteresowanych pielgrzymowaniem jakubowym do grobu Apostoła w hiszpańskim Santiago de Compostela. Kontakt z mieszkańcami gmin  i parafii, przez które przebiega zrewitalizowana Droga był jednym z podstawowych zadań projektu RECReate. Efektem licznych spotkań było m.in   powstanie Klubów Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba w Elblągu, Gdańsku i Lęborku. O swoim zaangażowaniu i oczekiwaniach opowiedzą podczas Forum.

Założenia projektu RECReate, którego realizację rozpoczęto z początkiem 2011 roku,  wypracowano dzięki aktywnej współpracy przedstawicieli trzech środowisk – samorządowego, kościelnego i branży turystycznej – skupionych w powstałej pod koniec 2008 roku  Kapitule Pomorskiej Drogi św. Jakuba z siedzibą w Lęborku. Kapituła nadal spotyka się regularnie co roku, aby zabiegać o optymalne utrzymanie szlaku i rozbudowę potrzebnej infrastruktury, w tym jednodniowe noclegi, oraz aby zapewnić caminowiczom oczekiwaną opiekę duszpasterską.

Ważnym zadaniem dla wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem Pomorskiej Drogi św. Jakuba jest wszechstronne włączanie jej w europejską sieć szlaku Camino  de Santiago. Zależy nam na stosowaniu wypracowanych standardów utrzymania Camino i opieki nad jej użytkownikami, nad zachęceniem do korzystania z naszej Drogi przez coraz liczniejszych caminowiczów z innych części Polski oraz z zagranicy. Pomocne w tym zakresie będą na pewno doświadczenia zaproszonych Gości z Niemiec – wicemarszałek Regionu Środkowej Frankonii pani Christy Naaß oraz organizatora konferencji jakubowych w Rothenburgu ob der Tauber pastora dr. Oliviera Gußmanna.

Nową perspektywę dla Pomorskiej Drogi św. Jakuba przedstawi zaproszony na Forum Sławomir Molęda, przedstawiciel na Polskę międzynarodowego projektu Jerusalem Way. Władze samorządowe Lęborka oraz Kapituła Pomorskiej Drogi św. Jakuba zgłosiły inicjatywę    i wolę współpracy, aby polska odnoga szlaku do Jerozolimy rozpoczynała się w Łebie i biegła istniejącą trasą Pomorskiej Drogi do Żukowa a następnie dalej znakowaną w tym roku Pelplińską Drogą św. Jakuba do Torunia, by doprowadzić polskich pielgrzymów znad Bałtyku do Ziemi Świętej.

W załączeniu udostępnione materiały związane z Forum:

  • informacja o działalności Gdańskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba
  • informacja o działalności Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba
  • sprawozdanie Powiatu Lęborskiego z uzupełnienia oznakowania  Pomorskiej Drogi
  • informacja o działaniach dotyczących utrzymania rezultatów projektu RECReate podejmowanych przez Gminę Kretinga z Litwy. 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: