Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

I FORUM POMORSKIEJ DROGI ŚW. JAKUBA – WNIOSKI ORAZ INSPIRACJE

Czwartek, 3 października 2019
Pomorska Droga św. Jakuba

12 września 2019 roku w lęborskim ratuszu odbyło się owocne Forum Pomorskiej Drogi św. Jakuba, w którym wzięło udział blisko 40 uczestników. Reprezentowali oni partnerów realizowanego w latach 2011-2014 projektu RECREate: rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba oraz społeczną Kapitułę Pomorskiej Drogi św. Jakuba wraz z Klubami Przyjaciół Pomorskiej Drogi. Byli też goście Forum: Christa Naaß – wicemarszałek Regionu Środkowej Frankonii, pastor dr Olivier Gußmann, proboszcz ewangelickiej gminy św. Jakuba Ap. w Rothenburgu ob der Tauber oraz Sławomir Molęda, przedstawiciel na Polskę międzynarodowego projektu Jerusalem Way.

Partnerzy projektu RECREate, 5 lat po jego zakończeniu, przekazali informacje o podejmowanych działaniach, aby zapewnić trwałość wypracowanych na koniec 2014 roku rezultatów, szczególnie w zakresie oznakowania, aktualizacji przebiegu szlaku oraz promocji Drogi. Natomiast przedstawiciele Kapituły, w tym liczna grupa ze środowiska kościelnego, mówili o motywacjach wyjścia na szlak i możliwościach wsparcia caminowiczów przemierzających Pomorską Drogę, o tym, co robić, aby nie był to tylko zwykły szlak turystyczny, ale był też szlak pielgrzymkowy, żywa część Kościoła.

Bardzo przydatna okazała się praca w trzech grupach warsztatowych. Wypracowano wnioski na najbliższe lata,  dotyczące m.in. obchodów już za dwa lata po raz 120-ty Roku św. Jakuba Apostoła oraz sposobów ożywienia/odświeżenia kampanii promocyjnej. Uczestnicy Forum zadeklarowali zaangażowanie  się w zorganizowanie w 2021 roku peregrynacji figury św. Jakuba z katedry w Szczecinie  oraz relikwii Patrona Drogi z sanktuarium w Lęborku przez 6 diecezji rzymskokatolickich, przez które przechodzi Pomorska Droga. Już w przyszłym roku do księży z wszystkich parafii na szlaku zostanie dostarczony pakiet informacyjny o Camino i caminowiczach/pielgrzymach jakubowych.

Z zadowoleniem i nadzieją na świeży powiew promocyjny Drogi przyjęto wypracowane w grupie warsztatowej nowe hasło promocyjne: DROGA POSZUKUJĄCYCH/SEEKER’S WAY; oddaję ono dobrze specyfikę Camino, stanowić może skuteczną zachętę do podjęcia decyzji o wyjściu na szlak. Ponadto zaproponowano zorganizowanie w przyszłym roku ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych na temat pielgrzymowania Drogami św. Jakuba, z ciekawymi nagrodami dla uczestników.

Liczne inspiracje dla dalszych prac nad utrzymaniem Pomorskiej Drogi św. Jakuba, zwłaszcza nad sposobami wspierania ich użytkowników, dało wystąpienie pastora Oliviera Gußmanna.

Podzielił się informacjami o współpracy  gmin ewangelickich z samorządami terytorialnymi w Regionie Środkowej Frankonii, wspólnej realizacji projektów współfinasowanych z unijnych funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich LEADER oraz inicjatywach ludzi mieszkających przy szlaku Jakobswege. Pastor wyraził nadzieję na dalszy kontakt oraz aktywność we wspólnych projektach dotyczących Camino i caminowiczów.

Pomorska Drogą św. Jakuba wciąż rozwija się, coraz pełniej wpisuje się w sieć ogólnopolską i europejską.  Jeszcze w tym roku  powinno zakończyć się oznakowanie Pelplińskiej Drogi św. Jakuba, na odcinku od Żukowa, przez Pelplin do Torunia, przy wsparciu Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego – Droga ta będzie stanowiła łącznik z Camino Polaco.  Rozpoczęto również prace nad bezpośrednim włączeniem Szczecina w europejską sieć Camino z wykorzystaniem średniowiecznej trasy Via Imperii, rozpoczynającej się spod szczecińskiej katedry św. Jakuba, przez Gartz, Eberswalde w stronę Berlina, i dalej prowadzącej do Lipska oraz Norymbergi, znajdującej się na terenie partnerskiego regionu Środkowej Frankonii. 

Nową perspektywę dla Pomorskiej Drogi św. Jakuba przedstawił zaproszony na Forum Sławomir Molęda. Zabiega on o realizację międzynarodowego projektu Jerusalem Way. Władze samorządowe Lęborka oraz Kapituła Pomorskiej Drogi św. Jakuba zgłosiły inicjatywę    i wolę współpracy, aby polska odnoga szlaku do Jerozolimy rozpoczynała się w Łebie i biegła znad Bałtyku istniejącą trasą Pomorskiej Drogi do Żukowa a następnie Pelplińską Drogą św. Jakuba do Torunia, by doprowadzić polskich pielgrzymów znad morza, przez Górę Kalwarię/Nową Jerozolimę, Zakopane, Węgry do Ziemi Świętej.

Z dużym zainteresowaniem i szacunkiem wysłuchano animatorów Klubów Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba w Elblągu, Gdańsku i Lęborku. Cieszy bardzo ich aktywność i społeczne zaangażowanie w propagowanie  pielgrzymowania jakubowego oraz utrzymanie szlaku.  Dużą szansę promocji Pomorskiej Drogi w skali europejskiej stwarza przynależność Polski poprzez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego do europejskiej Federacji Szlaku św. Jakuba; współpracuje on w tym zakresie ściśle z samorządem województwa pomorskiego oraz samorządem województwa zachodniopomorskiego

Szczegółowa relacja z przebiegu Forum wraz z przedstawionymi prezentacjami oraz informacjami i fotorelacją znajduje się w zakładce I Forum PDSJ – 2019, z lewej strony www.re-create.pl . Opracowaniem wniosków oraz pilotowaniem jak najpełniejszego ich wdrożenia będzie zajmował się dalej Ryszard Wenta, kurator Pomorskiej Drogi.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: