I FORUM POMORSKIEJ DROGI ŚW. JAKUBA – WNIOSKI ORAZ INSPIRACJE
12 września 2019 roku w lęborskim ratuszu odbyło się owocne Forum Pomorskiej Drogi św. Jakuba, w którym wzięło udział blisko 40 uczestników. Reprezentowali oni partnerów realizowanego w latach 2011-2014 projektu RECREate: rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze południowego Bałtyku – Pomorska Droga św. Jakuba oraz społeczną Kapitułę Pomorskiej Drogi św. Jakuba wraz z Klubami Przyjaciół Pomorskiej Drogi. Byli też goście Forum: Christa Naaß – wicemarszałek Regionu Środkowej Frankonii, pastor dr Olivier Gußmann, proboszcz ewangelickiej gminy św. Jakuba Ap. w Rothenburgu ob der Tauber oraz Sławomir Molęda, przedstawiciel na Polskę międzynarodowego projektu Jerusalem Way.
Partnerzy projektu RECREate, 5 lat po jego zakończeniu, przekazali informacje o podejmowanych działaniach, aby zapewnić trwałość wypracowanych na koniec 2014 roku rezultatów, szczególnie w zakresie oznakowania, aktualizacji przebiegu szlaku oraz promocji Drogi. Natomiast przedstawiciele Kapituły, w tym liczna grupa ze środowiska kościelnego, mówili o motywacjach wyjścia na szlak i możliwościach wsparcia caminowiczów przemierzających Pomorską Drogę, o tym, co robić, aby nie był to tylko zwykły szlak turystyczny, ale był też szlak pielgrzymkowy, żywa część Kościoła.
Bardzo przydatna okazała się praca w trzech grupach warsztatowych. Wypracowano wnioski na najbliższe lata, dotyczące m.in. obchodów już za dwa lata po raz 120-ty Roku św. Jakuba Apostoła oraz sposobów ożywienia/odświeżenia kampanii promocyjnej. Uczestnicy Forum zadeklarowali zaangażowanie się w zorganizowanie w 2021 roku peregrynacji figury św. Jakuba z katedry w Szczecinie oraz relikwii Patrona Drogi z sanktuarium w Lęborku przez 6 diecezji rzymskokatolickich, przez które przechodzi Pomorska Droga. Już w przyszłym roku do księży z wszystkich parafii na szlaku zostanie dostarczony pakiet informacyjny o Camino i caminowiczach/pielgrzymach jakubowych.
Z zadowoleniem i nadzieją na świeży powiew promocyjny Drogi przyjęto wypracowane w grupie warsztatowej nowe hasło promocyjne: DROGA POSZUKUJĄCYCH/SEEKER’S WAY; oddaję ono dobrze specyfikę Camino, stanowić może skuteczną zachętę do podjęcia decyzji o wyjściu na szlak. Ponadto zaproponowano zorganizowanie w przyszłym roku ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych na temat pielgrzymowania Drogami św. Jakuba, z ciekawymi nagrodami dla uczestników.
Liczne inspiracje dla dalszych prac nad utrzymaniem Pomorskiej Drogi św. Jakuba, zwłaszcza nad sposobami wspierania ich użytkowników, dało wystąpienie pastora Oliviera Gußmanna.
Podzielił się informacjami o współpracy gmin ewangelickich z samorządami terytorialnymi w Regionie Środkowej Frankonii, wspólnej realizacji projektów współfinasowanych z unijnych funduszy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich LEADER oraz inicjatywach ludzi mieszkających przy szlaku Jakobswege. Pastor wyraził nadzieję na dalszy kontakt oraz aktywność we wspólnych projektach dotyczących Camino i caminowiczów.
Pomorska Drogą św. Jakuba wciąż rozwija się, coraz pełniej wpisuje się w sieć ogólnopolską i europejską. Jeszcze w tym roku powinno zakończyć się oznakowanie Pelplińskiej Drogi św. Jakuba, na odcinku od Żukowa, przez Pelplin do Torunia, przy wsparciu Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego – Droga ta będzie stanowiła łącznik z Camino Polaco. Rozpoczęto również prace nad bezpośrednim włączeniem Szczecina w europejską sieć Camino z wykorzystaniem średniowiecznej trasy Via Imperii, rozpoczynającej się spod szczecińskiej katedry św. Jakuba, przez Gartz, Eberswalde w stronę Berlina, i dalej prowadzącej do Lipska oraz Norymbergi, znajdującej się na terenie partnerskiego regionu Środkowej Frankonii.
Nową perspektywę dla Pomorskiej Drogi św. Jakuba przedstawił zaproszony na Forum Sławomir Molęda. Zabiega on o realizację międzynarodowego projektu Jerusalem Way. Władze samorządowe Lęborka oraz Kapituła Pomorskiej Drogi św. Jakuba zgłosiły inicjatywę i wolę współpracy, aby polska odnoga szlaku do Jerozolimy rozpoczynała się w Łebie i biegła znad Bałtyku istniejącą trasą Pomorskiej Drogi do Żukowa a następnie Pelplińską Drogą św. Jakuba do Torunia, by doprowadzić polskich pielgrzymów znad morza, przez Górę Kalwarię/Nową Jerozolimę, Zakopane, Węgry do Ziemi Świętej.
Z dużym zainteresowaniem i szacunkiem wysłuchano animatorów Klubów Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba w Elblągu, Gdańsku i Lęborku. Cieszy bardzo ich aktywność i społeczne zaangażowanie w propagowanie pielgrzymowania jakubowego oraz utrzymanie szlaku. Dużą szansę promocji Pomorskiej Drogi w skali europejskiej stwarza przynależność Polski poprzez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego do europejskiej Federacji Szlaku św. Jakuba; współpracuje on w tym zakresie ściśle z samorządem województwa pomorskiego oraz samorządem województwa zachodniopomorskiego
Szczegółowa relacja z przebiegu Forum wraz z przedstawionymi prezentacjami oraz informacjami i fotorelacją znajduje się w zakładce I Forum PDSJ – 2019, z lewej strony www.re-create.pl . Opracowaniem wniosków oraz pilotowaniem jak najpełniejszego ich wdrożenia będzie zajmował się dalej Ryszard Wenta, kurator Pomorskiej Drogi.