Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

Aktualności
RSS
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

ZAKTUALIZOWANE MAPY DRÓG JAKUBOWYCH W POLSCE

Piątek, 17 stycznia 2020
Pomorska Droga św. Jakuba

Dr Franciszek Mróz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, przyjaciel pielgrzymów i znawca Camino, zebrał informacje i opracował aktualną sieć oznakowanych Dróg Jakubowych w Polsce, wg stanu na początku 2020 roku – jest ich prawie 7.000 km. Mapy dokumentują m.in. usytuowanie i rozwój Pomorskiej Drogi św. Jakuba, stanowiącej nawiązanie do średniowiecznego szlaku Via Baltica.

Pomorska Droga św.  Jakuba w 2019 roku została połączona łącznikiem z Żukowa do Kruszwicy (Pelplińska Droga św. Jakuba) z Camino Polaco - drugą główną drogą jakubową w Polsce, biegnącą z Wilna przez Olsztyn i Toruń, by szlakiem Wielkopolskiej oraz Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba w Zgorzelcu połączyć się z Via Regia – trzecim głównym polskim szlakiem jakubowym. Via Regia prowadzi pielgrzymów aż z Kijowa, przez Lwów, Kraków, Opole i Wrocław w stronę Lipska, by zakończyć bieg w Santiago de Compostela u grobu św. Jakuba Apostoła – mety wszystkich dróg pielgrzymich Camino.

Pelplin, serce oznakowanej w 2019 roku Pelplińskiej Drogi  św. Jakuba, uzyskał już w 2018 roku połączenie z Świętą Górą Polanowską, na której króluje Matka Boża – Brama Niebios, szlakiem Człuchowskiej Drogi św. Jakuba. Stąd niedaleko (45 km) do Góry Chełmskiej k. Koszalina – drugiej świętej góry Pomorzan – z Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.   

Zaktualizowane mapy polskich i europejskich szlaków jakubowych pokazuje też nowe/właściwe usytuowanie Szczecina w sieci  dróg pielgrzymkowych. Tutaj, w  bazylice archikatedralnej św. Jakuba Apostoła ma swoje zwieńczenie Pomorska Droga św. Jakuba. Tutaj rozpoczyna się średniowieczny szlak Via Imperii, prowadzący przez przejście graniczne w Rosówku w stronę Gartz i Berlina, by w Lipsku/Leipzig  zaoferować pielgrzymom trasę do Rzymu lub zejście na Via Regia w stronę  Santiago de Compostela.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: