Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

Województwo Zachodniopomorskie
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Realizacją projektu zajmuje się bezpośrednio Biuro Turystyki w Wydziale Turystyki, Gospodarki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Województwo zachodniopomorskie położone jest w północno – zachodniej części Polski w sąsiedztwie Niemiec – od strony zachodu, od północy poprzez Morze Bałtyckie graniczy z Danią, Szwecją i Norwegią, a także województwami pomorskim, wielkopolskim i lubuskim od wschodu i południa. To jedno z szesnastu województw kraju, obejmujące 114 gmin i 21 powiatów. To piąty co do wielkości region Polski o powierzchni 22, 9 tysięcy km2. Zamieszkuje go 1,7 mln mieszkańców. Stolicą województwa jest Szczecin.

Region posiada pasażerki port lotniczy w Goleniowie. Dużym atutem jest także bliskość berlińskich lotnisk, na które transport organizują firmy przewoźnicze. Turyści ze Skandynawii dotrzeć mogą drogą wodną, promami do Świnoujścia.

Głównym i niezaprzeczalnym atutem województwa zachodniopomorskiego są wyjątkowe walory naturalne, z najbardziej znanymi piaszczystymi plażami wybrzeża Morza Bałtyckiego o długości 185 km. Pomorze Zachodnie to także piękno krajobrazu pod postacią lasów i parków (w tym Parki Narodowe, Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody). Pośród nich powstają coraz to nowe ścieżki rowerowe czy piesze, stwarzając warunki zarówno dla turystów ceniących sobie aktywny wypoczynek, jak i tych odpoczywających w bardziej spokojny sposób. Spacerując wśród zieleni podziwiać można różne gatunki fauny i flory.

Region to także tereny wodne – rzeki, jeziora, Zalew Szczeciński, które przyciągają miłośników takich dyscyplin jak żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing czy nurkowanie. Akweny zajmują 46% powierzchni regionu, stanowiąc niezwykle ważny obszar rozwoju turystyki. To również połączenie transportowe z innymi częściami Polski i Europy.

Walory naturalne to również złoża borowin, solanki, a także sprzyjający mikroklimat, tworzące idealne warunki do regeneracji zdrowia w zachodniopomorskich uzdrowiskach w Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Połczynie Zdroju i Świnoujściu. Wizyta w regionie może zatem stanowić wyjątkowy zastrzyk energii i zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego dla odwiedzających turystów.

Województwo zachodniopomorskie charakteryzuje się bogatą ofertą kulturalną. Znajdujące się na terenie regionu zabytki są materialnym świadectwem jego historii, jak i wynikiem ścierania się wpływów zachodnioeuropejskich, polskich i skandynawskich. Na terenie regionu podziwiać można zamki, które niegdyś były ośrodkami władzy książąt pomorskich i biskupów. To również zabudowania dworsko-pałacowe, które uzupełniają wyjątkowy charakter obszaru. Odrębność i niezwykły urok województwa ukazują również liczne zamki i fortyfikacje.

Pomorze Zachodnie to ogromna ilość obiektów sakralnych. Na terenie województwa znaleźć można wiele malutkich wiejskich kościołów i kapliczek, które swoim wyjątkowym charakterem przypominają o niezwykłej historii zachodniopomorskiego. To także duże obiekty katedralne, stanowiące obraz ówczesnego kościoła. Na terenie województwa zachowało się wiele budowli, w  których niegdyś swą działalność prowadziły zakony cystersów, joannitów czy templariuszy. Dziś są najważniejszymi elementami jednych z najciekawszych szlaków regionu.

Dopełnieniem tych atrakcji są organizowane imprezy. Niezwykły charakter wydarzeń i różnorodna tematyka sprawiają, iż przyciągają one turystów o różnych zainteresowaniach i są nie tylko doskonałą rozrywką, ale pełnią również funkcję edukacyjną. Aby stać się uczestnikiem życia sprzed kilku wieków można odwiedzić zachodniopomorskie skanseny oraz wioski tematyczne.

Kultura to także znajdujące się w regionie piękne miasta. Każde z nich posiada odrębny charakter – swoją historię, tradycje oraz infrastrukturę. Sprawia to, iż przyjazd do regionu jest szansą na poznanie nowych miejsc, ludzi i zwyczajów. Duże miasta takie jak Szczecin, Świnoujście, Kołobrzeg czy Koszalin są popularnymi kierunkami przyjazdów turystów z różnych obszarów. Jednak na uwagę zasługują również mniejsze miejscowości, które poprzez swoją historię, piękne położenie są niezwykle ważnym punktem na turystycznej mapie Pomorza Zachodniego. Spacer po malowniczych uliczkach zachodniopomorskich miejscowości wśród pięknych budowli i zabytków pozwala poczuć atmosferę ówczesnych lat. Oferta kulturalna Pomorza Zachodniego to także znajdujące się na terenie regionu teatry, muzea, galerie, salony sztuki, biblioteki.

Ciekawe tradycje regionu wiążą się także z kulinariami. Województwo poszczycić się może produktami wpisanymi na listę produktów tradycyjnych, takich jak m.in.: paprykarz szczeciński, ogórek kołobrzeski, miód drahimski, chleb razowy koprzywieński czy miód pitny trójniak, które wzbogacają ofertę regionu, dodając jej wyjątkowego smaku. Tradycje te pielęgnowane są poprzez członkostwo województwa w Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego.

Region to także zróżnicowana baza noclegowa, do której należą zarówno obiekty o wysokim standardzie, jak i te mniej ekskluzywne. Turyści mogą znaleźć schronienie w hotelach, motelach, pensjonatach, campingach, gospodarstwach agroturystycznych czy schroniskach młodzieżowych.

Województwo zachodniopomorskie to wyjątkowy region, który charakteryzuje się dużą różnorodnością. Połączenie tradycji z nowoczesnością, natury z urbanizacją gwarantuje odwiedzającym Pomorze Zachodnie bogactwo niezapomnianych wrażeń.

Więcej informacji na stronie: www.morzeprzygody.eu

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: