Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma

Samorząd Miasta Kretinga
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Kretinga jest jednym z najstarszych litewskich miast oraz jednym z najbardziej interesujących regionów nie tylko na terenie Litwy zachodniej, ale całego kraju. Pierwsze wzmianki pojawiły się w roku 1253 jako zamek Cretyn.

Kretinga jest położona 12 km na wschód od popularnego kurortu Palanga oraz około 25 km na północ od trzeciego największego miasta oraz głównego portu, Kłajpedy.

Powierzchnia Gminy Kretinga wynosi 991 km2.  Na jej terenie znajdują się miasta Kretinga i Salantai, mniejsze Darbenai i Kartena oraz 190 wsi.  Populacja Gminy Kretinga wynosi 44032, a samego miasta 20776 mieszkańców.

W gminie znajduje się około 745 obiektów dziedzictwa kulturowego.  

Rezydencja z XVI wieku, w pobliżu której znajduje się zbudowany w 1933 roku kościół zwiastowania Najświętszej Marii Panny z Lourdes na wzór Lourdes we Francji. W mieście znajduje się pięć klasztorów, warte wspomnienia są także kościoły w Salantai, Kartena i Kalnalis.

W 2010 roku odrestaurowano krzyż św. Jakuba w Kartenie na wzór dziewiętnastowieczny. Krzyż ma 5 metrów i 40 centymetrów wysokości i jest udekorowany pielgrzymowymi symbolami.

Muzeum osadnictwa Orvydai jest unikatowym muzeum na świeżym powietrzu, jest to muzeum sztuki nowoczesnej, sakralnej i mistycznej.

Można także obejrzeć kamienie zachowane w różnych formach, rzeźby, krzyże, trzony starych drzew i inne olbrzymie eksponaty podlegające siłom natury. Tutaj osadnictwo stało się także symbolem przekonań religijnych.

W Gminie Kretinga jest wiele innych wartych odwiedzenia i interesujących miejsc dla pielgrzymów.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: