Pomorska Droga św. Jakuba

Pomorska Droga św. Jakuba

RECReate - rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego
na obszarze Południowego Bałtyku

Strona projektu w języju Polskim Project site in English

Imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

Kościół Katolicki „Św. Adalberta” Kaliningrad, Rosja
Zapisz jako PDF
Zmień rozmiar tekstu

Kaliningrad – Królewiec – Königsberg – Prusy - Sambia – obecnie Obwód Kaliningradzki, Federacja Rosyjska

To długa i ciekawa historia z wielkością i upadkami, z rozkwitem i z ruinami. Na początku lud tam żyjący miał swoją religię pogańską, zorganizowany kult, kapłanów i możliwości praktykowania. Potem przyszedł tu z Polski, z zachodu św. Wojciech Adalbert z Ewangelią. Nie został przyjęty. Ponad dwa wieki później również z zachodu przyszli rycerze - zakonnicy z krzyżami na piersiach, z mieczami w rękach.   Oni tę Ewangelię przynieśli i przekazywali na siłę.  Podporządkowywali sobie całe terytorium wraz z ludźmi. Na początku XV wieku możemy powiedzieć, że ziemia ta była już ziemią chrześcijańską – ,,katolicką”.

Jednak w roku 1525 zaszła bardzo radykalna zmiana. Przyszła tu reformacja. Ogarnęła ona 100% terytorium Sambii.  II wojna światowa przyniosła nieodwracalne zmiany: Piękne uporządkowane i bogate miasta i wioski zostały zamienione w ruiny. Wojna zniszczyła kościoły i domy mieszkalne. W wyniku wojny w pełni zmieniła się struktura demograficzna, zmieniła się populacja narodowościowa. Zaistniał na tej ziemi zupełnie nowy system polityczny i społeczny. Pojawiło się nowe państwo ZSRR.

Dopiero w dniu 23 kwietnia 1985 roku, 40 lat po wonie, po 40 latach ateizmu Rada Najwyższa ZSRR w Moskwie podjęła decyzję o pozwoleniu na zaistnienie pierwszej oficjalnej wspólnoty prawosławnej w Kaliningradzie. 

Natomiast rok 1991 – rok rozpadu Związku Radzieckiego – rok zaistnienia Federacji Rosyjskiej – rok powołania nowych struktur kościoła katolickiego na terenie Federacji Rosyjskiej stał się rokiem zapoczątkowującym mową historię religii również w Obwodzie Kaliningradzkim. W tym bowiem roku zaistniały inne wyznania, w tym i katolickie.

Rozpoczęła się reewangelizacja. Poszukiwanie ludzi wierzących, budzenie do wiary, sprawowanie liturgii w przeróżnych miejscach, bez kościołów, bez pomieszczeń, bez zaplecza bez miejscowych duchownych. Tworzono nowe wspólnoty katolickie, czasami bardzo nieliczne, na terenie całego Obwodu Kaliningradzkiego, w miastach i na wioskach.  

Wraz z budowaniem parafii, tworzono struktury działalności charytatywnej i katechetycznej. Zostały powołane do życia takie instytucje jak: wydawnictwo, miejscowa gazeta katolicka w języku rosyjskim, kolegium teologiczne, Caritas, Służba Maltańska, duszpasterstwo ludzi morza, centrum katechizacji i inne.

Obecnie jest na terenie Obwodu Kaliningradzkiego istnieje 24 parafie katolickie, ponad 40 luterańskich i ponad 70 prawosławnych.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Mapy
Kurs e-learningowy
Pogoda
Gry i zabawy
Agencja Reklamowa MiroArt Strony www Słupsk
Loading..
użytkowników online: